خانواده کارآفرین

وبلاگ گروه "خانواده کارآفرین"

خصوصیات وب سایت برای کسب و کارهاامروزه اینترنت ابزار مناسبی را در اختیار کسب و کارهای کوچک قرار داده است تا بتوانند شانه به شانه غول های تجاری در فضای مجازی حضور داشته باشند. اما فقط داشتن وب سایت چیز خیلی مهمی نیست بلکه داشتن یک وب سایت بی نقص است که می تواند باعث جذب مخاطب و تبدیل او به یک خریدار بالفعل محصولات و خدمات شما بشود. نکاتی که در زیر به آن اشاره می شود برای کسب و کارهای کوچک و متوسط که به دنبال داشتن یا ارتقاء یک وب سایت خوب هستند، می تواند مفید واقع شود. حتی اگر سایتتان را خودتان طراحی نمی کنید، این نکات راهنمای خوبی برای داشتن ارتباط موثر با طراحان سایتتان می باشد تا اختیار را به طور کامل به آنها نسپارید.

انتخاب یک نام دامنه واضح
اگر هنوز وب سایتی برای خود دست و پا نکرده اید پس نیاز به یک نام دامنه (Domain Name) دارید. برای این کار می توانید به یکی از شرکت های فروشنده نام دامنه مراجعه نمایید. سعی کنید نامی را انتخاب کنید که براحتی در ذهن بماند و سرراست باشد، البته به شرط موجود بودن! مثلاً اگر زمینه فعالیت شما کشت و صنعت گل و گیاه می باشد و نام شرکت شما «تارا»، نام دامنه www.taraflowers.com می تواند مناسب ترین گزینه برای شما باشد و بیشترین مفهوم را برای مخاطب ایجاد می کند. با توجه به ارزان بودن نام دامنه، سعی کنید نام های مشابه نام اصلی که ممکن است به آسانی با آن اشتباه گرفته شوند را نیز خریداری نمایید. همچنین دقت کنید که مدارکی را که ثابت می کنند این نام دامنه متعلق به شما است را نزد خود نگه دارید تا اگر شرکت فروشنده ورشکست شد، بتوانید ادعای مالکیت خود را ثابت نمایید و گرفتار بازار سیاه دامنه نشوید.

انتخاب میزبان
میزبان وب سایت شما ارتباط آنرا با اینترنت برقرار نگاه می دارد، اطلاعات تان (مثلاً ایمیل) را ذخیره می کند و دست هکر ها را از دسترسی به آنها کوتاه می نماید. 
«سرور اختصاصی» یک سایت را بر روی یک سرور میزبانی می نماید و ماهانه چند صد هزار تومان هزینه دارد. این توع میزبان برای بانک ها و شرکت های بیمه مناسب است که اطلاعات حساس و ارزشمندی دارند.
«میزبان اشتراکی» صدها سایت را بر روی یک سرور میزبانی می نماید که البته از لحاظ امنیتی و اختصاص پهنای باند مناسب برای اتصال به اینترنت ضعیف تر هستند. البته مقرون به صرفه بودن این میزبان – ماهانه چند ده هزار تومان – استفاده از آن را توجیه پذیر می نماید.
میزبانی بر روی «سرور مجازی» سرویس دیگری است که مابین دو سرویس فوق قرار دارد و تنها چند سایت بر روی یک سرور میزبانی می شوند که در این صورت پهنای باند ارتباط با اینترنت تضمین می شود.

نرم افزار طراحی سایت خود را انتخاب کنید: HTML یا Flash
زبان رایج برای طراحی سایت HyperText Markup Language)HTML) می باشد. این زبان مبتنی بر متن می باشد و موتورهای جستجو، نظیر Google، می توانند داخل صفحات را گشته و اطلاعات آنها را در فهرست خود قرار دهند. البته سایت هایی که با این زبان طراحی می شوند دارای ظاهر ساده تری می باشند.
Flash کمی پیشرفته تر است. این نرم افزار که توسط کمپانی Adobe تولید شده است، غالباً مورد پسند آتلیه های عکاسی، گالری های هنری و آژانس های تبلیغاتی جهت طراحی سایت می باشد. علت این امر دارا بودن امکان پویا نمایی و جلوه های بصری متحرک می باشد. اگرچه صفحات مبتنی بر Flash ظاهر زیباتری دارند لیکن متن داخل آنها توسط موتورهای جستجو فهرست نمی شود.
برای برقراری توازن بین زیبایی و جستجوپذیری، از ترکیب HTML و Flash استفاده می شود.
در ایران که هنوز اینترنت پرسرعت همه گیر نشده است استفاده زیاد از Flash به صلاح نمی باشد. همچنین با توجه به اینکه شرکت سازده این نرم افزار ایران را در فهرست تحریم خود قرار داده است و امکان بارگزاری خودکار Flash بر روی مرورگر میسر نمی باشد، کاربران غیر حرفه ای در دیدن وب سایت هایی که کاملا مبتنی بر Flash می باشند با مشکل مواجه می شوند.

نام تجاری خود را تقویت کنید
لوگوی کسب و کار شما باید در سمت راست و بالای وب سایتتان باشد. زیرا آنجا اولین جایی است که مراجعه کننده به وب سایت به آن نگاه می کند و نام و لوگوی شما باید در خاطرش بماند.
در برند سازی مدرن و امروزی این مطلب در ذهن طراحان لوگو نقش بسته است که لوگو باید به گونه ای طراحی شود که وقتی برای قرارگرفتن در سایت کوچک می شود کیفیت و ظاهر خود را از دست ندهد. 
هیچ اشکالی ندارد که نام سایت، آدرس و تلفن کسب و کار خود را در پایین تمام صفحات وب سایت تان درج نمایید.

محصول یا خدمت خود را جا بیاندازید
سردرگمی در وب شما را نابود می کند. به همین دلیل باید کاملاً شفاف و مستقیم درباره محصولی که تولید می کنید و یا خدمتی که ارائه می دهید و دلایل اینکه مشتری به آن نیاز دارد اطلاع رسانی نمایید. تجربه شرکت های مختلف نشان داده است که با طراحی مجدد وب سایت و قرار دادن کاتالوک کاملی از محصولاتشان بر روی آن فروش چند برابر شده است.

مدیرانتان را معرفی نمایید
هدف از داشتن یک وب سایت صرفا حضور در فضای مجازی نیست. بلکه وب سایت وسیله ای برای کسب اعتبار است. به همین دلیل باید به معرفی مدیران و رهبران شرکت و توانمندی های آنان پرداخت.

بگذارید مشتریان شما معرف شما باشند
اگر فهرستی از مشتریان معتبر دارید، اجازه بدهید تا بازدید کنندگان از سایت شما هم از آن باخبر شوند. قراردادن تأییدیه آنان و یا شرح مواردی که شما مشکل آنها را حل کرده این می تواند ابزار خوبی برای جلب اعتماد مشتریان جدید باشد.

درگرافیک میانه رو باشید
گرافیک خیلی جذاب شاید مخاطب را شیفته خود نماید ولی می تواند باعث گمراه شدن موتورهای جستجو هم بشود. در استفاده از گرافیک میانه رو بوده و تنها به دنبال کیفیت بهتر باشید. در انتخاب رنگها هم دقت کنید چون برخی از آنها نسبت به بقیه بهتر در صفحه نمایش دیده می شوند.

ساختار منو را کوتاه کنید
اگرچه راه اثبات شده ای برای هدایت بازدیدکنندگان از سایت وجود ندارد، ولی می توان با اجتناب از برخی راهکارها اطلاعات را برای مخاطب قابل دسترس تر نمود. مثلاً اگر از منوهای آبشاری استفاده می کنید، باز شدن تعداد زیادی منو تو در تو بر روی یکدیگر باعث سردرگمی و در نهایت نا امیدی کاربر می شود. اگر از عرض زیاد برای سایت استفاده می کنید منوی افقی راهکار مناسب تری می باشد.

کلمات کلیدی را هوشمندانه انتخاب کنید
فرض کنیم که شما بهترین سایت دنیا را طراحی کرده باشید. اگر مردم نتوانند آنرا پیدا کنند این سایت به هیچ دردی نمی خورد. اینجاست که «بهینه سازی برای موتورهای جستجو» یا SEO (هنر بالا بردن رتبه سایت در نتایج جستجوی گوگل و یاهو) به کار می آید. برای این منظور باید فهرستی از 50 تا 100 کلمه کلیدی که بیشترین تناسب را با محصولات، خدمات و مخاطب هدفتان دارد انتخاب نمایید. هرقدر که این کلمات در متن صفحات وب سایت شما تکرار شوند (البته با دلیل) به ارتقاء رتبه شما در نتایج موتورهای جستجو کمک می نمایند.

محلی عمل کنید
بسیاری از کسب و کارهایی که خدمات حرفه ای ارائه می دهند (مثل وکلا و پزشکان) نیاز به حضور محلی قوی دارند. برای اینگونه کارها کلمات کلیدی انتخابی نباید فقط بر روی محصولات و خدمات تکیه کنند، بلکه کدپستی، شهر و ناحیه ارائه خدمت هم مهم می باشد. همچنین ثبت سایت در فهرست های محلی هم می تواند مفید واقع شود.

ارسال خبرنامه
اگرچه امروزه مردم به خاطر خیل هرزنامه های ارسالی، از ثبت نام برای دریافت خبرنامه اجتناب می نمایند، ولی همچنان یکی از راه های خوب اطلاع رسانی در خصوص محصولات و خدمات جدید، جایزه ها، حضور در رسانه ها و نمایشگاه ها ارسال خبرنامه برای کسانی است که مایل به دریافت آن هستند.

استفاده از وبلاگ و شبکه های اجتماعی
یکی دیگر از تاکتیک های SEO و جلب مخاطب داشتن وبلاگ و حضور در شبکه های اجتماعی، مانند Facebook و Tweeter ، است. با به روز رسانی های منظم و ارائه مطالب درباره خدمات و محصولاتتان علاوه بر جلب مخاطب، جستجوپذیری آن را هم بالا می برید. 

کارایی را اندازه گیری کنید
چگونه می توانید بفهمید که کدام طراحی برای سایت شما مناسب تر بوده است. ابزارهایی وجود دارند که با ارائه آمار و نمودارهای متنوع این امکان را برای شما فراهم می کنند. با استفاده از این ابزارها شما متوجه می شوید که کدام قسمت سایتتان مورد توجه مخاطب قرار گرفته و کدام بخش آن مراجعه نداشته است. از طریق درک علایق مخاطبین می توانید معماری محتوایی و گرافیکی سایتتان را مرتب بهبود ببخشید.
منبع: پالیز
 
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 6 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 07:03 ب.ظ | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد