خانواده کارآفرین

وبلاگ گروه "خانواده کارآفرین"

دانشگاه های تهران جزء یک درصد دانشگاه های برتر جهان

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری گفت: دانشگاه های تهران و تربیت مدرس بر اساس آستانه استناد یک رتبه بندی در زمینه استنادهای 10 ساله، موفق به کسب حد آستانه استنادی شده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر جعفر مهراد با اعلام این خبر افزود: دیده بان علم یا Sciencewatch سامانه ای در ISI است که دانشمندان، موسسات (دانشگاه ها و مراکز پژوهشــی)، کشورها و نشریات علمی را از نظر اهمیت و آستانه استناد رصد می کند. داده های این سامانه خود از پایگاه طلایه داران علم یا ESI استخراج می شود و عمل رتبه بندی بر روی مؤلفه های یاد شده انجام می گیرد.

وی افزود: از آستانه استنادی در مورد رتبه بندی هر رشته موضوعی استفاده می شود. در ISI رشته های موضوعی به 22 رده کلی تقسیم بندی شده است و دانشمندان و موسسات مرتبط با این رشته ها وقتی انتخاب می شوند که جزو یک درصد بالا و کشورها و نشریات علمی نیز جزو 50 درصد بالای کل استنادها باشند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) یادآور شد: بر اساس استنادات این پایگاه، ایران در بازه زمانی از ژانویه 2001 تا 31 اوت 2011 در رشته بیولوژی ملکولی و ژنتیک و بر اساس داده های استنادی در بازه زمانی اعلام شده به عنوان ستاره نوظهور معرفی شده و از حد آستانه استنادی تعریف شده با افتخار عبور کرده است. مجدداً جمهوری اسلامی ایران در ماه ژوئیه در رشته محیط زیست و اکولوژی به عنوان ستاره نوظهــور معرفی شده و دو ماه بعد یعنی در ماه سپتامبر 2011 نیز ایران به عنوان ستاره نوظهور در رشته محیط زیست و اکولوژی که از حد آستانه استنادی مورد نظر عبور کرده معرفی شده است. در همین بازه زمانی ولی در ماه سپتامبر 2011 میلادی پژوهشگران رشته میکروبیولوژی به ارتقاء ایران به عنوان یک ستاره نوظهور علمی افتخار جهانی بخشیده اند.

وی خاطرنشان کرد: رتبه بندی موسسات بر اساس آستانه استناد تعریف شده شامل یک درصد بالای کل استنادهای 10 ساله انجام می گیرد. در سال 2011 و در ماه ژانویه این افتخار نصیب دانشگاه تهران در رشته علم مواد شده است.

سرپرست ISC ادامه داد: در ماه سپتامبر، دو دانشگاه ممتاز کشور موفق به کسب حد آستانه استنادی (1 درصد بالا) شده اند. دانشگاه تربیت مدرس در شیمی و دانشگاه تهران مجدداً در علم مواد. حضور با اهمیت دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه تهران در کنار دانشگاه های تراز اول جهان مانند استنفورد در رشته کشاورزی، دانشگاه متروپولتین توکیو در رشته بیولوژی و بیو شیمی، دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ در رشته اقتصاد و بازرگانی، دانشگاه ژیائوتونگ شانگهای (چین) در رشته ریاضیات، بیمارستان زنان بریگهام (هاروارد) در رشته داروسازی و چندین دانشگاه و موسسه معتبر دیگر را باید ارج گذاشت و از تلاش ها و مجاهدت های علمی دانشمندان و پژوهشگران این رشته تقدیر کرد.

دکتر مهراد با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در نشست دانشجویان مبنی بر اینکه "کار علمی در دانشگاه ها و کشور باید به صورت جهادی انجام شود"، خاطر نشان کرد: آمار تولید علم کشور و تلاش علمی در عرصه فناوری های نوین از جمله پزشکی و رشته های وابسته در چند سال گذشته نشان می دهد که ایران از شایستگی ها و قابلیت های علمی زیادی برخوردار است و رسیدن به جایگاه 15 تولید علم در سال جاری، مُهر تایید دیگری در جهت افزایش بیش از پیش اعتبار علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور است.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اضافه کرد: اکنون که مجموع تلاش های علمی سی سال اخیر تحویل دولت یازدهم می شود، حفظ این خود باوری و تقویت روحیه همکاری بیشتر، انتظاری است که وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید به وجه نیکو برآورده ساخته و مرجعیت علمی جمهوری اسلامی ایران را طبق اسناد بالا دستی قوام و دوام بیشتر بخشند. 

منبع:خبرگزاری مهر

تاریخ ارسال: جمعه 11 مرداد‌ماه سال 1392 ساعت 08:07 ب.ظ | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد